Güncel

HABRAS’tan ilk ihracat başarısı

Hedef Balistiği Dinamik Test Altyapısı (HABRAS), ilk ihracat başarısını yakaladı. Gelişmeyi, TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan Okumuş duyurdu.ANKARA (İGFA) - Konuyla ilgili olarak TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü ...

25 Aralık 2021 Saat: 13:15
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 177 kez okunmuştur

HABRAS’tan ilk ihracat başarısı
HABRAS’tan ilk ihracat başarısı

Hedef Balistiği Dinamik Test Altyapısı (HABRAS), ilk ihracat başarısını yakaladı. Gelişmeyi, TÜBİTAK-SAGE Müdürü Gürcan Okumuş duyurdu.

ANKARA (İGFA) - Konuyla ilgili olarak TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Müdürü Gürcan Okumuş tarafından açıklama yapıldı.

HABRAS’ta ilk yurt dışı hizmet sözleşmemizi imzaladıklarını sosyal medya hesabından duyuran Okumuş, "Yakın zamana kadar dışarıdan milyon dolarlara aldığımız test hizmetini şimdi biz ihraç ediyoruz. TÜBİTAK SAGE mühendisleri tarafından geliştirilen altyapı yerli firmalarımızla yapıldı” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/gurcano/status/1474659593552863236

HABRAS NEDİR?

HABRAS Hedef Balistiği Dinamik Test Altyapısı’nın kurulumu ile askeri ve sivil sistemlerin/alt sistemlerin harp başlıklarının ve savaş uçağı koltuk ayırma testlerinin yüksek hızda kontrollü olarak olarak test edilmesi, bilhassa orta ve ağır kalibredeki mühimmatlara yönelik çalışmalar yapan savunma sanayi şirketlerinin test ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmıştır. HABRAS, 2000 metrelik uzunluğu ile Avrupa’nın çift ray yapısına sahip en uzun raylı test hattı olma özelliğine sahiptir.

PROJENİN GEÇMİŞİ

    HABRAS’ın yapımına 2017 yılının Haziran ayında başlanmış, altyapıdaki ilk deneme testi 2018 yılı Mayıs ayında yapılmıştır.
    HABRAS’ın inşasında Yapı Merkezi-Yapı Ray firması TÜBİTAK SAGE’nin çözüm ortağı olarak yer almıştır.
    HABRAS’ın açılışını 31 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN gerçekleştirmiştir.

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Bizmedya Haberler Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız